Wysyłka w 24h

Rozmiary pościeli – poznaj standardowe rozmiary pościeli

Dobór odpowiedniej pościeli jest nie tylko kwestią gustu i komfortu, ale także praktyczności. Aby pościel idealnie dopasowała się do naszego łóżka, musimy zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary.

Czy wiesz, jakie są standardowe rozmiary kołder i poszewek na poduszki? Czy wiesz, jak dostosować wymiar pościeli do rozmiaru Twojego łóżka czy materaca? W tym artykule odpowiemy na te pytania, pomagając Ci dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Z nami poznasz popularne i standardowe wymiary pościeli, takie jak pościel o wymiarach 160×200 czy 200×220, i dowiesz się, jakie są najczęściej wybierane przez klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dopasować rozmiar pościeli do łóżka,
  • jakie są rozmiary pościeli,
  • na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Rozmiar pościeli – o tym powinieneś wiedzieć przed zakupem

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli do sypialni jest kluczowy dla zapewnienia komfortowego snu. Istotne jest, aby wielkość kołdry i poduszek była dopasowana do rozmiaru poszew, czyli powłoczek, które je pokrywają. Pościel nie powinna być ani za mała, ani za duża – niedopasowanie może wpływać na jakość snu.

Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić standardowy rozmiar kołdry i poduszek podany przez producenta. Jeżeli nie znajduje się on na opakowaniu, można samodzielnie zmierzyć długość i szerokość kołdry oraz poduszek. Pamiętajmy, że w oznaczeniu rozmiarów pościeli, długość jest zazwyczaj podawana jako pierwsza, a następnie szerokość. Na przykład, możemy spotkać pościel o wymiarach 220×200 cm lub 200×220 cm.

Choć może wydawać się, że to tylko kwestia obrócenia kołdry, pamiętajmy, że wtedy również zapięcie znajdzie się po boku, a wzór zostanie obrócony o 90 stopni. To może mieć negatywny wpływ na estetykę łóżka oraz komfort naszego snu. Dlatego też, dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na wszystkie te szczegóły.

Szczególnie istotne jest to przy wyborze pościeli bawełnianej, która jest często wybierana ze względu na jej właściwości. Wybór odpowiedniego kompletu pościeli jest ważny zarówno dla łóżek małżeńskich, przeznaczonych dla dwóch osób, jak i dla łóżek dziecięcych czy niemowlęcych. Zarówno pościel dla dorosłych, jak i pościel dla dzieci powinna być dobrana z uwzględnieniem powyższych wskazówek, aby zapewnić najwyższy komfort snu.

Jaki jest standardowe rozmiary pościeli?

Standardowe rozmiary pościeli zależą od wielkości łóżka i mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Najczęściej wybieranym rozmiarem pościeli jest 140×200 oraz 160×200 cm, który jest powszechnie stosowany dla łóżek dwuosobowych. Inny popularny rozmiar to 200×220 cm, który jest jednym z największych dostępnych na rynku i często jest wybierany do dużych łóżek małżeńskich. Co do poduszek, standardowe małe mają wymiary to 40×70, 50×70 i 70x80cm. Warto jednak zawsze sprawdzać wymiary podane przez producenta, aby upewnić się, że pościel będzie odpowiednia dla naszego łóżka.

Rozmiary pościeli do łóżeczka dziecka

Rozmiary pościeli, które wcześniej omówiliśmy, dotyczą głównie modeli przeznaczonych dla dorosłych. Oczywiście, dla mniejszych łóżek dziecięcych potrzebne będą mniejsze zestawy pościeli. Ale jakie są konkretnie rozmiary pościeli dla dzieci?

W przypadku pościeli dla niemowląt i małych dzieci, zazwyczaj mamy do wyboru rozmiary 90×120 cm lub 100×135 cm. Te zestawy pościeli zwykle zawierają również poszewkę na poduszkę o wymiarach 40×60 cm.

Jeżeli chodzi o starsze przedszkolaki oraz dzieci w wieku szkolnym, zazwyczaj odpowiedni będzie komplet pościeli o wymiarach 135×200 czy 140×200 cm. Dla młodzieży natomiast, zaleca się pościel o rozmiarach typowych dla dorosłych, czyli 160×200 cm. Pamiętajmy jednak, że te rozmiary mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta.

Pościel 140×200

Pościel o wymiarach 140×200 cm to jeden z najczęściej spotykanych standardowych rozmiarów pościeli, który często jest wybierany dla łóżek jednoosobowych, ale także dla młodzieży i starszych dzieci. Komplet tego typu zwykle zawiera poszewkę na kołdrę oraz poszewkę na poduszkę, która ma zazwyczaj wymiary 70×80 cm. Dobrze dobrana pościel nie tylko podkreśli styl naszej sypialni, ale przede wszystkim zapewni komfort podczas snu. Dlatego warto wybrać pościel o odpowiednich wymiarach, które będą dopasowane do naszego łóżka i poduszki.

Pościel bawełniana “Opuncje kwiaty” 140×200

Pościel 160×200

Pościel o wymiarach 160×200 cm to jeden z najpopularniejszych rozmiarów, często wybierany do łóżek dwuosobowych. Przy zakupie pościeli, kluczowe jest, aby dobrze dobrać rozmiar pościeli do wielkości naszego łóżka, co zapewni nam komfort i dobry sen. Właściwe dopasowanie pościeli do łóżka ma duże znaczenie nie tylko dla estetyki sypialni, ale przede wszystkim dla naszej wygody podczas snu. Dlatego przed zakupem pościeli warto dokładnie zmierzyć łóżko i poduszkę, aby upewnić się, że wybieramy właściwy rozmiar.

Pościel bawełniana “Szkiełka” 160×200

Pościel 180×200

Pościel o wymiarach 180×200 cm to duży rozmiar, idealny dla osób posiadających szerokie łóżka dwuosobowe. Przy zakupie tak dużej pościeli, istotne jest nie tylko dobranie odpowiednich wymiarów, ale również kolorystyki, która wpłynie na całokształt estetyki sypialni. Pościel powinna harmonizować z resztą wnętrza, dodawać mu ciepła i przytulności.

Pościel bawełniana “A-kuku” 180×200

Pościel 200×220

Pościel o wymiarach 200×220 cm to idealna opcja dla osób, które posiadają duże łóżko małżeńskie. Kupując pościel, ważne jest, aby pamiętać o dobraniu odpowiednich wymiarów, które zapewnią komfort i wygodę podczas snu. Przy wyborze pościeli do swojej sypialni warto również zwrócić uwagę na jakość materiału oraz kolorystykę, która powinna harmonizować z całością wnętrza. Dobrze dobrana pościel nie tylko podkreśli styl naszej sypialni, ale przede wszystkim zapewni nam komfortowy sen.

Zobacz wszystkie rozmiary kompletów pościeli.

Podsumowanie

Standardowe rozmiary pościeli to 140×200, 160×200, 180×200, 200×220, 220×200 cm. Najczęściej wybieranym rozmiarem przez klientów jest 160×200 cm. Wybór odpowiedniego rozmiaru pościeli jest kluczowy dla komfortu i jakości snu. Aby prawidłowo dobrać rozmiar, należy dokładnie zmierzyć łóżko i poduszkę. Oprócz wymiarów, ważna jest także jakość materiału i kolorystyka, które powinny harmonizować z całością wnętrza sypialni. Dobrze dobrana pościel nie tylko podkreśla styl sypialni, ale przede wszystkim wpływa na komfort snu.