Wysyłka w 24h
pranie pościeli

Jak często zmieniać i prać pościel?

Pościel należy do grupy tekstyliów, z którą stykamy się codziennie przez kilka godzin. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie ważne jest utrzymanie jej w należytej czystości. Sprawdź, dlaczego oraz jak często trzeba zmieniać pościel, jak prawidłowo ją prać, a także co nam grozi, gdy za rzadko pierzemy lub zmieniamy pościel.

Dlaczego powinniśmy zmieniać pościel?

Częsta zmiana pościeli jest dla każdego z nas koniecznością, gdyż w naszych domach żyją miliardy roztoczy. Znajdują się one w miejscach, gdzie przebywają ludzie i żywią się resztkami pożywienia oraz martwym naskórkiem człowieka. Pościel jest miejscem, w którym gromadzi się najwięcej martwego naskórka, pot i inne wydzieliny, a także mnóstwo bakterii oddziałujących na zdrowie. Może to zwiększyć ryzyko zachorowania na astmę, choroby skóry, a także zaostrzyć przebieg alergii.

Biorąc prysznic każdego wieczora, a kładąc się spać w nieświeżej pościeli, rano budzimy się zanieczyszczeni. Nie tylko powody zdrowotne powinny zmuszać do wymiany pościeli. Sen w zużytej pościeli jest wyjątkowo niehigieniczny ze względu na obecność sebum, potu, śliny i innych płynów ustrojowych. To nie tylko idealne miejsce do bytowania grzybów i bakterii niebezpiecznych dla zdrowia, ale także dla nieprzyjemnych zapachów. Dlatego częste pranie pościeli to konieczność.

Jak często zmieniać pościel?

Regularność w zmianie pościeli jest koniecznością w celu zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Pranie pozwala pozbyć się włosów, resztek martwego naskórka, potu i innych płynów ustrojowych. Aby nie dopuścić to rozwoju bakterii i grzybów pościel należy prać przynajmniej co 7 dni, dobrze jest prać ją częściej.

Przeczytaj na blogu: Jak często zmieniać pościel? Jak często prać pościel?

W sytuacji gdy w naszym łóżku śpi również zwierzątko – pies czy kot, bądź przechodzimy jakąś infekcję wirusową lub bakteryjną zmiana pościeli powinna mieć miejsce nawet co 2-3 dni. Większość ludzi zmienia ją rzadziej niż co 2 tygodnie, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i skóry.

Cotygodniowa perspektywa zmiany pościeli, jej suszenie i prasowanie nie napawa optymizmem, jednak warto dla własnego zdrowia zmieniać poszewki i prześcieradła. Wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie, stan skóry i samopoczucie. Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że za problemy skórne nadmierny trądzik i wypryski, a także przetłuszczające się włosy może odpowiadać rzadko prana pościel.

Warto zwrócić uwagę, aby nie spać w pościeli z mokrymi włosami, gdyż wilgoć tworzy idealne warunki dla bakterii i grzybów. Ważne, aby wietrzyć sypialnie, a także zadbać o regularne pozbywanie się kurzu z pomieszczenia.

Jak prać pościel?

W celu usunięcia grzybów i bakterii należy brać pościel w wysokich temperaturach. Najlepiej w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jednak warto przeczytać metkę bądź opakowanie pościeli z zaleceniami producenta co do temperatury prania pościeli, gdyż zależy ona od tkaniny, z której jest uszyta.

  • Pościel bawełniana i lniana powinna być prana w temperaturze 60 lub 90 stopni. Dzięki temu wszystkie roztocza, grzyby i bakterie giną.
  • Pościel z flaneli należy prać w temperaturze 40 stopni.
  • Pościel z bawełny satynowej bądź kory należy prać w temperaturze 40-60 stopni.

Prawidłowa pielęgnacja pościeli powinna obejmować pranie, suszenie i prasowanie. Jednak aby pranie było efektywne, należy unikać przeładowywania pralki. Świeżo wyjęta z opakowania pościel również powinna być wyprana, ze względu na obecność zapachu nowej tkaniny i resztek produkcyjnych.

Co grozi, gdy za rzadko pierzemy i zmieniamy pościel?

Mikroby znajdujące się na naszym ciele podczas snu przenoszą się na pościel. Żywią się resztkami naszego naskórka, śliną i potem. Bardzo często spotykaną bakterią pościelową jest gronkowiec złocisty, który może wyrządzić wiele szkód w organizmie człowieka. Częstym efektem jego działalności jest zakażenie dróg moczowych czy krwi oraz zapalenie płuc. Wielu ludzi ze względu na sen w zanieczyszczonej roztoczami pościeli cierpi na alergię lub astmę. Wielu laryngologów jest zdania, że powodują one również zapalenia uszu i zatok.

W końcu czy sen w czystej i świeżej pościeli nie jest przyjemniejszy? Warto już dziś zadbać o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie.